„Głód ruchowy” u dziecka przedszkolnego

 

Dziecko w wieku przedszkolnego charakteryzuje się dużą ruchliwością ze względu na fizjologiczną przewagę procesów pobudzania nad procesami hamowania w korze mózgowej określanej często mianem „głodu ruchowego”. Ważnym jest przekształcenie tej potrzeby w trwały nawyk aktywności ruchowej.

Ruch jest niezbędnym warunkiem rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego dla dziecka. Stanowi on nieodłączną cześć jego życia. Poprzez ruch dziecko poznaje samego siebie, swoje ciało oraz otaczającą je przestrzeń i znajdujące się w niej przedmioty oraz nawiązuje kontakty interpersnalne. Zabawy ruchowe uczą dzieci manipulowania

przedmiotami: oraz rozwijają umiejętności z ruchem na większej przestrzeni. Umiejętności te nazywane „obiektywnymi”, są dla dziecka bardzo cenne i zajmują w rozwoju i wychowaniu bardzo ważne miejsce.

Odpowiednio zorganizowana w tym okresie aktywność ruchowa może przynieść pozytywne efekty we wszystkich sferach rozwoju dziecka.

W ostatnich latach obserwujemy u przedszkolaków obniżenie wieku występowania zaburzeń statystyki ciała oraz wad postawy. Z wad postawy nie wyrasta się, nie korygowane – utrwalają się i pogłębiają. Dlatego, tak ważna jest profilaktyka wad postawy ciała prowadzona od najmłodszych lat, przestrzeganie zasad higieny, właściwa organizacja dnia, prawidłowe odżywianie, kształcenie nawyku prawidłowej postawy ciała w każdej sytuacji życia codziennego i zapewnienie stałej aktywności ruchowej, dlatego proponuję kilka ćwiczeń i zabaw ruchowych dla całej rodziny.

 

Zabawa dla całej rodziny!
Gimnastyka razem z mamą, tatą i rodzeństwem:
(potrzebne rolki po papierze)

• Dotknij rolką podłogi : Stajemy w lekkim rozkroku. Chwytamy rolkę za jej końce i wykonujemy skłon w przód, próbując dotknąć rolką do podłogi (ćwiczenie powtarzamy 4 razy).
• Koło młyńskie: Stajemy, trzymając rolkę za końce. Wyprostowane ręce wyciągamy przed siebie. Zataczamy koła, przyciągając i odsuwając ręce od tułowia (ćwiczenie powtarzamy 10 razy).
• Utrzymaj rolkę : Siadamy w siadzie prostym, umieszczamy rolkę między stopami, ręce opierając za plecami na podłodze, unosimy proste nogi do góry. Staramy się, żeby rolka nie wypadła spomiędzy stóp (ćwiczenie powtarzamy 4 razy).
• Przekładaniec: Siadamy w siadzie prostym trzymając rolkę w prawej dłoni. Unosimy wyprostowaną prawą nogę i przekładamy rolkę pod kolanem do lewej ręki. Następnie unosimy wyprostowaną lewą nogę i przekładamy rolkę pod kolanem do prawej ręki (ćwiczenie powtarzamy 4 razy).
• Trzymamy rolkę: Siadamy na piętach. Dłonie opieramy przed sobą na rolce, turlamy rolkę przed sobą i rozciągając się, pilnujemy, aby pośladki nie odrywały się od pięt (czynność powtarzamy 4 razy).
• Patrzymy przez lunetę: Kładziemy się na brzuchu w rękach trzymając rolkę, odrywając ręce od podłogi i lekko unosząc tułów patrzymy przez rolkę jak przez lunetę (ćwiczenie powtarzamy 4 razy).
• Turlanie rolki stopą: Stajemy prosto kładąc prawą stopę na rolce i próbując przesuwać ją w przód i w tył po podłodze. To samo ćwiczenie wykonujemy lewą stopą (ćwiczenie powtarzamy 5 razy każdą stopą).
• Zatocz koło: Stajemy w rozkroku, przekładamy rolkę z prawej ręki do lewej nad głową zataczając dookoła siebie koła.
• Przeskoki przez rolki : Kładziemy rolkę na podłodze przed sobą, przeskakujemy nad rolkami z nogi na nogę.
• Turlanie rolki dłońmi: Siadamy na podłodze w siadzie prostym (rolka leży na nogach), kładziemy ręce na rolkę i turlamy ją od ud do palców stóp – wykonując przy tym skłon w przód. Z powrotem turlamy rolkę od stóp do ud (ćwiczenie powtarzają 4 razy).

Życzymy miłej zabawy!

About Author